Vēsturisko zemju dzīvais mantojums | Rīga, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs

Vieta: Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs, Rīga

Laiks: 11:00 — 20:00

Datums: 2022. gada 9. jūlijs

Vēsturisko zemju dzīvais mantojums ar visu novadu pārstāvniecību.

Labu noskaņojumu rada labi cilvēki. Visi labie ļaudis šinī dienā piepildīs Brīvdabas muzeja dažādas sētas. Muzejs zumēs kā bišu stropā. Iespējams, apmeklētājam sākumā liksies šī steiga pārsteidzoša, bet ikviens, ienākot muzejā, saņems notikumu karti ar konkrētiem uzdevumiem un iejutīsies darbīgajā vidē. Notiks novadu kulinārā mantojuma parāde, kopu individuāli koncerti, folkloras kopu randiņi un novadu dienas kulminācija – sadziedāšanās sacensības, kurās aicināts līdzdarboties ikviens muzeja apmeklētājs.

 

11:00-17:00 Vēsturisko zemju dzīvais mantojums Vidzemes, Kurzemes un Lībiešu zemnieka-zvejnieka sētās.

Iespēja dzirdēt un redzēt folkloras kopu priekšnesumus no visiem Latvijas etnogrāfiskajiem novadiem, arī kopā sadziedāt, sadancot un iemācīties kādu jaunu spēli vai rotaļu.

11:00-17:00 Pasaulē dižākās kokles – bāgas   ieskandināšana Kurzemes sētas dzīvojamā ēkā.

Dižkokli 1947. gadā izgatavojis meistars Jānis Eduards Krauksts un tā glabājusies kādā savrupmājā Jūrmalā vairāk nekā 60 gadus. Savukārt muzejā, respektējot instrumenta senumu un uzglabāšanas apstākļus, apskatāma būs kokles identiska kopija, ko gatavojis kokļu meistars Rihards Valters. Tās iespaidīgais garums ir 2,10m. Ikvienam apmeklētājam būs iespēja ieskandināt instrumentu, kā arī iegūt informāciju par instrumenta oriģināla vēsturi un izpētes gaitu.

11:30-18:00 Folkloras kopu koncerts un Novadu kulinārā mantojuma parāde Ezermalā.

Uz apskaņotas skatuves uzstāsies kopas no visiem Latvijas etnogrāfiskajiem novadiem, kā arī Ukrainas folkloras kopas "Mria" vadītāja un dalībniece Alla Gorina.

11:30-13:00 Latgales kulinārā mantojuma demostrējums un ukraiņu boršča degustācija Ezermalā

13:30-15:00 Vidzemes kulinārā mantojuma demostrējums un ukraiņu boršča degustācija Ezermalā

15:30-17:00 Kurzemes kulinārā mantojuma demostrējums Ezermalā

Gandrīz 20 folkloras kopu pārstāvji būs sagatavojuši un demonstrēs savam novadam raksturīgos ēdienus – būs iespēja skatīt sagatavošanas procesu un pēc tam nobaudīt dažādus raušus, zirņu pikas, bada zupu, rabarberu klimpas, auksto kamas skābputru, cūkas kājas ruleti, avīzē ceptu siļķi, pusnātneni ar zosti, cūkrāceņus, Rāznas ezera zivju zupu un vēl citus labumus, kā arī vērot sviesta kulšanas procesu.

Degustēt, apmaiņā pret ziedojumu, iespējams būs arī ukraiņu boršču.

12:00 Kristus gravīras atgriešanās Eleonorvilas kapelā.

Muzeja etnogrāfiskās ekspedīcijas laikā Krustpils Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā nejauši pamanīta Kristus gravīra, kas, kā liecina fotoattēli, pirms Eleonorvilas muižas kapelas pārvešanas uz muzeju tajā atradusies.

9. jūlijā plkst. 12.00 prāvests Viktors Naglis svinīgi atdos Kristus gravīru Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktorei Zandai Ķergalvei, lai pēc restaurācijas tā varētu atgriezties muzeja Eleonorvilas kapelā. Svinīgajā brīdī piedalīsies Latgales novada folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi.

Eleonorvilas kapela celta 1815. gadā bijušā Daugavpils apriņķa Rudzātu pagastā (tagadējā Līvānu novadā) kā Eleonorvilas muižas kapela. Atjaunota 1889. gadā. Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā tā ir no 1975. gada. Kapelas veidolā apvienojas klasicisma arhitektūras un tautas celtniecības tradīcijas. Iekārtojums raksturīgs nelielas Latgales katoļu draudzes dievnamam 19. gadsimta beigās. Kapela muzejā iesvētīta un vairākas reizes gadā tajā notiek Svētās mises.

12:00-16:00 Nāc ar mani spēlēties jeb Ko zinu gaidīt, ko negaidīt! 

Izzinoši uzdevumi folkloras kopām un muzeja apmeklētājiem. 

  • Tradicionālās spēles un rotaļas Ostmalā pie siena Pūnītes ar Nemateriālā kultūras mantojuma centra “Upīte” dalībniekiem.
  • Mīklu aplis pie Mērsraga kalēja kalves. Svarīgs nevis mīklu atminēšanas ātrums, bet precizitāte.
  • Balticas svētku foto pie Hernhūtiešu saiešanas nama. Pie fotogrāfijām sociālajos tīklos aicinām lietot tēmturus #baltica2022#festivalsbalticaIemūžināsim savu klātesamību un veidosim vēsturi kopā.
  • Dziesma Balticai Ezermalā. Kāda ir katra šā brīža mīļākā tautas dziesma!? Ezermalā būs īpaša vieta, kur varēsim iemūžināt savu dziedājumu gan individuāli, gan ģimenes vai draugu lokā.

13:00-14:00 Uzvedums “Ceļsim jaunys ustobys” “Lurķu pagalmā” ar folkloras kopu “Rikava”. Ziemeļlatgales tradīcijas jaunas istabas iedancošanā.

13:00-17:00 Mantojumsēklu stāsts un apmaiņa pie dzīvojamās mājas “Lurķi” kopā ar Sēklu lološanas kustības aizsācēju Latvijā Sandru Skabiņģi.

Ja jūsu ģimenē ir tradīcija audzēt savas dzimtas mantotos kultūraugus un pašiem ievākt sēklas, tad šī ir īstā vieta, kur veikt savu ievākto sēklu maiņu pret citu kultūraugu sēklām. Tāpat šeit būs iespēja iegūt informāciju un padomus, kā sākt darboties, kāpēc pašievāktas sēklas ir svarīgas, kā veidot jaunas šķirnes, un noskaidrot, kas ir sēklu lološanas ABC.

17:00-18:00 Festivāla “Baltica” stāstu talka Ezermalā.

Turpinām vēsturi veidot kopā! Ja esi bijis folkloras festivāla "Baltica" dalībnieks vai skatītājs, mums ir svarīgas tavas atmiņas, izjūtas - kā bijis agrāk un ir tagad. Svarīgi saprast, ko tieši tev nozīmē folkloras festivāls "Baltica". Vai ir bijis kāds interesants atgadījums, ar kuru gribētu dalīties? Ezermalā būs gan kamera, gan diktofons, gan pierakstu kladīte, gan ātro domu tīkls, kurā varēsim iestiprināt steidzīgākās atmiņas.

 

18:00-20:00 Lielā sadziedāšanās Ezermalā.

Cik dziesmas spējam sadziedāt kopā, kura novada dziedātāji ir viszinošākie, kuras tēmas dziesmās ir visaktuālākās? Kura ir garākā un kura īsākā latviešu tautas dziesma? Šīs un vēl citas aktivitātes kopā piedzīvosim lielās sadziedāšanās laikā!

Birkas

Novadu diena